Szyfrowanie kiedyś i dziś.

W roku 2012 roku minęła 80 rocznica złamania szyfru Enigmy, warto zatem bardziej rozszerzyć informacje, które są związane z szyframi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak szyfrowano w przeszłości oraz jak szyfruje się w obecnych czasach.







Enigma

Enigma (z języka greckiego oznacza zagadkę) była przenośną, niemiecką , elektromechaniczną maszyną szyfrującą bazującą na zasadzie obracających się wirników. Wyglądem Enigma przypominała zwykłą maszynę do pisania. W momencie wpisania litery wyskakiwała zupełnie inna, nawet w przypadku wciśnięcia dwa razy z rzędu tej samej litery, Enigma zmieniała literę na jeszcze inną. Maszyna została opracowana przez Artura Scherbiusa, z kolei później produkowana była przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że twórca enigmy nie był pierwszym człowiekiem, który skonstruował maszynę szyfrującą bazującą na wirnikach.


Poza Arturem Scherbiusem i Hugonem Kochem nad podobnymi urządzeniami pracowali Edward Hebern (USA, 1917) oraz Arvid Gerhard Damm (Szwecja, 1919), jednak jedynie Scherbius osiągnął sukces ze swoim wynalazkiem. Najpierw wprowadził go na rynek cywilny, a następnie do instytucji państwowych. Enigma była komercyjnie używana od lat dwudziestych XX wieku, następnie wynalazek został zaadaptowany przez instytucje państwowe wielu krajów. W trakcie drugiej wojny światowej Enigma była przede wszystkim wykorzystywana przez siły zbrojne, także służby państwowe, wywiadowcze Niemiec i innych krajów w celach szyfrowania informacji z frontu.







Po raz pierwszy szyfrogramy, które zostały zakodowane przy pomocy Enigmy, rozszyfrowali polscy kryptolodzy na początku lat trzydziestych XX wieku. Dokonali tego Marian Rejewski, Jerzy Różycki, a także Henryk Zygalski z Uniwersytetu Poznańskiego. Polacy wyniki swoich prac razem ze zrekonstruowanymi egzemplarzami Enigmy przekazali Brytyjczykom po wybuchu II wojny światowej. Brytyjczycy oczywiście skorzystali z dokonań polskich naukowców deszyfrując informacje w czasie Bitwy o Atlantyk.


Należy zdawać sobie sprawę, że rozszyfrowanie Enigmy miało niebagatelne znaczenie dla całego świata. uważa się, że rozpracowanie Enigmy skróciło wojnę od 2 do 3 lat, a także ocaliło życie 20 milionów ludzi. Mnóstwo historyków jest zdania, że obecny kształt Europy jest pośrednim efektem rozpracowania Enigmy.







Szyfr cezara

Historia szyfrowania zaczęła się od szyfru Cezara. Można również spotkać się z inną nazwą tego szyfru tzn. szyfr przesuwający. Szyfr Cezara polega na przesuwaniu wiadomości o umówioną wcześniej liczbę liter w przód albo w tył. W przypadku, gdy umówiono się na liczbę 3, wtedy a=d, a b=e itd. Zdanie "Nic z tego nie rozumiem", w przypadku gdy cyfrą będzie 1, w szyfrze Cezara będzie zatem brzmiało "Ojd a Ufhp ofj spavnjfn". Na przykładzie można zauważyć, że przy wyborze nawet bardzo małej cyfry do przesunięcia, treść wiadomości zostanie całkowicie zmieniona.


Obecne szyfrowanie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w obecnie również używa się szyfrowania. kodowanie wykorzystywane jest nawet w codziennej poczcie elektronicznej. każdy ma własne hasło oraz login. Informacje te nie są jednak przekazywane do bazy danych w ten sam sposób, Następuje szyfrowanie między zalogowaniem się, a przejściem poszczególnych informacji do bazy danych.


Innym przykładem instytucji, w której stosowane jest szyfrowanie są banki. W bankach szyfruje się przez rozkład liczb na czynniki pierwsze, profesjonalnie nazywa się to szyfrem RSA, od pierwszych liter wynalazców tego szyfru. W 1977 roku trzech profesorów z MIT w Stanach Zjednoczonych - L. Rivest, Adi Shamir, a także Leonard Adleman opublikowali zupełnie nowy sposób przy szyfrowaniu danych. Ten niesymetryczny algorytm szyfrujący ma dwa klucze: publiczny służący do kodowania informacji, a także prywatny do jej odczytania. Klucz publiczny, który może być udostępniony wszystkim zainteresowanym pozwala tylko i wyłącznie na zaszyfrowanie danych, w żaden sposób nie ułatwi on ich odczytania, dlatego nie musi być chroniony.

----------------------------------------------------------------------------

Darmowe bitcoiny: freebitcoin

Tu kupuję kryptowaluty: bitbay

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rick i Morty - Bajka dla dzieci a może kosmiczna kreskówka dla dorosłych?

Breaking Bad - Recenzja